Akustik Kaplama

İşitme duyusunun kullanımının ön planda tutulduğu mahallerde uygulanan akustik kaplama işlemi, mahalde gerçekleştirilecek etkinliklerden maksimum verim alınması için gereken bir izolasyon türüdür. Yapılan keşif ve mahallin kullanım amacına göre belirlenen özel ses izolasyon malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilen işlemde malzeme seçiminden işçiliğe kadar işlemi oluşturan tüm aşamalar büyük bir özen ve dikkat istemektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olarak gerçekleştirilen izolasyon işlemi sonrası mahal akustiği sağlanamayarak kullanım amacını gerçekleştirmekten uzak kalacaktır. Dökülen onca para, inşa edilen tüm projeyi tehlikeye atacak bu durumun yaşanmaması için malzemeden işçiliğe kadar kontrol etmeniz gereken pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Malzeme tedarikine azami dikkat ederek satın alacağınız izolasyon malzemelerinin kalitesine ve çeşitlilik içerisinde doğru seçimler gerçekleştirmeye gösterdiğiniz özenler neticesinde mahallerinize akustik özellik kazandırabilirsiniz.

Akustik Kaplama Nedir ?

Akustik kaplama hacim akustiği uygulaması için tercih edilen malzemelerle yapılan proje bazlı çalışmalardır. Mekanın yapısına özel tasarımlar oluşturarak hem tasarım hemde yalıtım sağlanır. Evinizde, iş ortamında, çağrı merkezi, sinema odası, tiyatro salonu ve daha birçok alanda akustik kaplama hizmeti vermekteyiz.

Akustik Kaplama Malzemeleri

Akustiğin sağlanabilmesi için duvar, tavan ve hatta zeminde yankıyı engelleyecek kaplama malzemesi kullanılmalıdır. Peki nedir bu malzemeler ? Zeminde akustiği sağlamak adına karo halı ve kauçuk tabanlı akustik rulo halı kullanabilirsiniz. Duvar ve tavanda da yanmaz akustik sünger, kumaş kaplı akustik panel, heraklite ahşap yünü, basotect melamin sünger kullanabilirsiniz.

Akustik Kaplama Nasıl Yapılır ?

Kullanılması gereken malzemeye göre uygulama şekli belirlenir.  Lazer metre ile malzemenin uygulanacağı alan belirlenir. Rapid 800 sıvı solid yapıştırıcı rulo fırça ile duvara sürülür. Malzeme yapıştırıcı sürülen kısma yapıştırılır. Tavanda panel uygulaması için askı aparatları gerekmektedir. Detaylı anlatım için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Akustik Kaplama Nasıl Yapılır?

Mahallerde duyulan akustik ihtiyaçların giderilmesi için akustik kaplama nasıl yapılır sorusuna cevap verilebilmesi için kullanılacak malzemenin ve uygulamanın yapılacağı yapı elemanının hangisi olduğu bilinmelidir. Genel anlamda tarif edilmesi gerekirse uygulanacak malzemeler öncesine yapı elemanına sürülen yapıştırıcılar üzerine lazer metre kullanılarak karolajı yapılmış yapı elemanının üzerine akustik kaplama uygulaması gerçekleştirilir. Kaplanan malzemelerin köşeleri silikon yardımı ile yapı elemanına sabitlenmelidir. Tavan kaplamaları için asma tavan profillerinden destek alınabildiği gibi masa kaplamaları için çerçeve içerisine alınmış akustik kaplama malzemesi masaya dikey olarak sabitlenerek monte edilir. Ara bölmeler de benzer şekilde metal çerçeve içerisinde gelerek dikey ayaklar arasına monte edilir. Ayakların zemine sabitlenmesi unutulmamalıdır.

Akustik Kaplama Çeşitleri

Çevrenizde yaygın olarak konser salonları, kongre merkezleri ve sinema salonları gibi alanlarda sıkça gördüğünüz akustik kaplama çeşitleri kullanım alanları karşılaştığınız uygulamalardan daha fazladır. Ofisler, çağrı merkezleri, kütüphaneler, fabrikalar, mekanik tesisat sistemlerinin bulunduğu odalar, asansörler ve daha pek çok kurum ve kuruluşların çeşitli mahallerinde akustik uygulamalardan yararlanılmaktadır. Tüm mahallerin ihtiyacına bağlı olarak farklı kalınlıkta ve yoğunlukta, dekoratif özellikte, yanmaz ve erimez malzeme çeşitleri ile uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Evlerde yapılan hobi odalarında bile akustik uygulamalardan yararlanılmakta olup uygulamanın gerçekleştirileceği alanlara ve mahallere göre farklı yapı ve özellikte malzemeler imal edilmektedir.

Kumaş Kaplı Panel:

Doğal reçine lifleri kullanılarak üretimi gerçekleştirilen akustik kumaşlar darbe dayanımları yüksek ve yanmaz malzemelerdir. Ses karmaşasını önlemeyi başaran bu malzemeler dekoratif görünüm olarak mükemmel forma sahiptir. Çok yönlü olarak kullanılabilen akustik kumaşlar ve ahşap paneller birleştirilerek elde edilen kumaş kaplı panel kullanımı oldukça yaygındır. MDF’lerin kaplanması ile üretimi gerçekleştirilen bu malzemeler sinema salonları, müzik odaları, disko ve bar gibi gürültünün çok olduğu ortamlarda kullanılmaktadır. İç mekanda meydana gelen gürültüyü dışarıya çıkartmamasının yanı sıra hava akımına izin veren yapısı mekanın havalandırılmasına olumsuz etki etmez. Yanmaz olarak üretimi gerçekleştirilmesi nedeniyle kalabalık mahallerde büyük rahatlıkla kullanılabilen malzemeler oldukça uzun ömürlüdür. Tavan ve duvarlarda kullanılabilen bu paneller için istenilen renkte ve desende kumaşlar ile üretim yapılabilmektedir.

3 Boyutlu Akustik Duvar Kaplama:

Mükemmel ses sönümleme özelliğinin yanı sıra görsel tasarımı ile mahallere şıklık kazandıran 3 boyutlu akustik duvar kaplama uygulaması için sınırsız kullanım alanları bulunmaktadır. Darbeye dayanıklı akustik kumaşlar ile güçlendirilmiş paneller aynı zamanda yanmaz özelliğe de sahiptir. Piramit, altıgen, çeşitli geometrik formlarda ve asimetrik yapıda üretilen bu panellerin tüm detayları özel olarak güçlendirilerek trafik yoğunluğu yüksek bölgelerde kullanıma uygun hale getirilmiştir. Panellerin kendi görsel güzelliklerine ilave olarak arkalarına eklenen aydınlatma çözümleri ile gölgeler elde edilerek mahal içerisine ayrı bir derinlik kazandırılmaktadır. Ofislerde, toplantı salonlarında, seminer salonların rahatlıkla kullanılan bu malzemeler dekoratif amaçlara da hizmet etmesi açısından özel işlerde sıklıkla tercih edilen malzemeler arasında yerini almaktadır. İstenilen ebatlarda üretilen bu malzemeler yaygın olarak 95 kg/m3 yoğunluğa sahip olarak üretilmektedir.

Tavan Kaplamaları:

Mahalde meydana gelen gürültülerden üst mahalleri korumak amacıyla uygulanan tavan kaplamaları için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Hangi alternatif seçilirse seçilsin elde edilen görsel sonuçlar memnun edici olacaktır. Tavanlarınızın akustik kaplamasını yapmanız için akustik baffle paneli, kanopi paneli, akustik yüzer tavan paneli ve ledli akustik tavan paneli alternatifleri bulunmaktadır. Bu alternatifler ses sönümleme özelliğinin yanı sıra aydınlatma sistemleri ile birlikte kullanıma uygun olarak imal edilmektedirler. Yüzer tavan panelleri 95 kg/m3 yoğunluğa sahip cam yünü levhaların kaplanarak imal edilmesi şeklinde üretilmekte iken akustik baffle paneller ahşaptan imal edilmekte olup ses dalgalarının çarparak ısı enerjisine dönüştürülmesi mantığına uygun olarak monte edilmektedirler. Sınıflarda, kongre merkezlerinde, toplantı ve seminer salonlarında, spor merkezlerinde, çağrı merkezlerinde ve ofislerde kullanılan tavan uygulamaları ile kesin sonuçlar elde edilebilmektedir.

Masa Kaplamaları:

Masa seperatörleri olarak da anılan masa kaplamaları kısa alanda ses karışmasını önleyen yüksek kaliteye sahip bir akustik kaplama malzemesidir. Adından da anlaşılacağı üzere masalarda kullanılan bu ses izolasyonu malzemesi, bir odada birden fazla kişinin çalıştığı çağrı merkezi ve ofislerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ses karışmasının tehlikeli olduğu, motivasyonun ve dikkat bozukluğunun hataya yol açacağı çalışma ortamlarında dikey olarak çalışma masalarına uygulanan bu seperatörler görsel özelliklerinin sağlanması için kumaş, cam ve melamin gibi kaplamalarla birlikte kullanılabildiği gibi kalemlik, DVD’lik ve raf gibi aparatlarla birlikte kullanılabilmektedir.

Ara Bölücü Paravan:

Akustik paravan adıyla bilinen ara bölücü paravan, yan yana çalışması gereken iki ofis personelinin birbirinin gürültüsünden etkilenmemesi amacıyla bölme duvar şeklinde kullanılabilmektedir. Geniş ofislerde bölmeler oluşturulmak amacıyla kullanılabildikleri gibi çağrı merkezlerinde çalışanlar arasına uygulanmak üzere kullanılabilmektedir. 95 kg/m3 yoğunluğa sahip cam yünü levhaların kaplanarak elde edilen malzemelerle klasik bölme duvarlarla kıyaslanamayacak düzeyde sonuçlar elde edilebilmektedir.

Akustik Kaplama Fiyatları

Akustik kaplama işleminde kullanılacak malzeme türü ve uygulama şekline göre akustik kaplama fiyatları farklılık gösterecektir. Uygun fiyatlarla kaliteli sonuçlar elde etmek için CE ve ISO belgelerine sahip ürünlerini tüm Türkiye ile birlikte Asya ülkelerine satışını gerçekleştirilen firmamızı tercih etmeniz akustik kaplama uygulamalarında kesin sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Projeniz ile ilgili çizimleri tarafımıza iletmeniz halinde akustik kaplama uygulanacak mahallerin keşfi tarafımızdan yapılarak uygulanması gereken malzemeler seçilerek liste halinde sunacağımız teklifte belirtilir. Uygulama talep etmeniz halinde akustik kaplama uygulaması hizmetini de malzemelerle birlikte size sunmakta olup uygulamacınızın bulunması durumunda sadece malzeme desteğini sizlere sunmaktayız. Uygulama konusunda düşeceğiniz tereddütler için dilediğiniz zaman firmamızdan bilgi alarak uygulamalarınızı sıfır hata ile gerçekleştirebilirsiniz. Üreticisi ve distribütörü olduğumuz kaliteli akustik kaplama malzemeleri ile tüm mahallerinizde duyacağınız izolasyon ihtiyaçlarınızda kesin sonuç almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.