Jeneratör Odası Ses Yalıtım Uygulamaları

Jeneratör Odası Ses Yalıtımı

Yüksek ses ihtiva eden ortamlardan olan jeneratör odaları ve makine dairelerinde ses yalıtımı, titreşen cisimlerin meydana getirdiği basınç değişimleri nedeniyle sesin doğuşu ve yayılması ortamdaki parçacıkların titreşimleri ve buna bağlı olarak da iletilmesiyle kendini farkettirir.

Jeneratör odası ses yalıtımıJeneratör odası ses izolasyonu

Tamamen yanmaz olması gereken jeneratör odası ses yalıtımı malzemelerinin hava emiş ve havayı daraltmayacak biçimde genişlemesiyle imal edilmelidir. Jeneratör odalarındaki ve benzeri kabinlerdeki ses izolasyonu iklim korumalı kabinlere ek olarak süper ses izolasyonu kabinlerinde de bulunmaktadır.

Jeneratör ses yalıtım kabiniJeneratör ses izolasyon kabini

Kauçuk parke ya da şap altı malzeme seçimi yapılarak titreşimli sesler jeneratör odalarında en aza indirilir, zemine serilebilen kauçuk tabanlı akustik halılar ile daha başarılı ses izolasyon değerleri sağlanmış olur. Zeminin haricinde diğer yapı elemanlarından olan duvarlar için ise akustik süngerler veya bondex süngerpan tercih edilebilir. Daha güçlü seslerin istenen izolasyon değerleriyle yalıtılması için EPDM bariyerli süngerler kullanılmaktadır.

Jeneratör odası ses yalıtım fiyatlarıJeneratör dairesi ses yalıtımı

Bu süngerler güçlü ses kesici özelliği olan, yanmaz özellikteki malzemelerdendir. Jeneratör odası ses yalıtımı için harici bir uygulama olan kabin içi egsoz susturucu sistemi sayesinde, jeneratör sisteminin güvenliği de sağlanmış olur. Ayrıca susturucunun etkisi sayesinde titreşim de en aza indirildiği gibi estetik olarak da değer kazanmış olur. Yüksek ısıl değerlerine sahip egsoz borusu, insan temasından, motor elemanları ise susturucudan bu sayede ayrılmış olur.

Jeneratör odası ses yalıtım uygulamalarıJeneratör odası yalıtım