ses yalitimi izolasyonu

Ses Yalıtımı

Yaşamış olduğumuz konutlarda, binalarda, okullarda, iş yerlerinde, sanayi sitelerinde ve aklınıza gelebilecek her türlü mekanda istenmeyen seslerden çevreyi yalıtarak, gürültünün vermiş olduğu zararlı etkileri en aza indirmek; sinemaları, kayıt stüdyolarını, konser salonlarını ve bunun gibi alanları yalıtarak daha kaliteli bir yaşam ortamı sunmak; hidrofor, jeneratör, kalorifer, su tesisatları vb. gürültülü mahalleleri yalıtarak çevreye yayılan gürültüyü azaltmak için yapılan uygulamalara genel anlamda ‘’ses yalıtımı’’ adı verilir.

RESME TIKLAYIP KONU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

İki Duvar Arası Ses Yalıtımı
İki Duvar Arası Ses Yalıtımı
Zemin Ses Yalıtımı
Zemin Ses Yalıtımı
Tavan Ses Yalıtımı
Tavan Ses Yalıtımı
Akustik Ses Yalıtımı
Akustik Ses Yalıtımı

Akustik ses yalıtım süngeriSes emici sünger

Hava kirliliği her ne kadar insanlar için olumsuz etkiler doğruyorsa, ses yalıtımı da insan üzerinde olumsuz etkiler doğurmaktadır. Gürültü kirliliği diye adlandırılan her türlü sesin, düzensiz yapılı veya farklı frekanslı bileşenlere sahip ses topluluklarının tümü ses kirliliğidir. Özetlemek gerekirse insan kulağına hoş gelmeyen rahatsız edici seslerin, yani gürültünün en önemli etkeni kentleşmedir. Kentleşmenin doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkan gürültü kirliliği ancak ses yalıtımı ile giderilebilir.

yumurta sünger uygulaması Ses yalıtım süngeri

Gürültü tek başına ele alındığında genellikle kentleşmenin plansız olduğu bölgelerde görülmektedir. İnsan sağlığını tehdit eden bir etken olan gürültü, yaşam kalitesini azaltmaktadır. İnsanların yaşadığı alanlara yakın olan yapılarda, rahatsız edici sesler (havaalanından gelen aşırı gürültü, fabrikalardan ve sanayi sitelerinden gelen gürültü, toplu taşıma araçlarından gelen sesler, trafik sesleri, komşulardan gelen sesler) farklı dozlarda gürültü olarak nitelendirilir ve oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Gürültüden ve rahatsız edici her türlü sesten, yaşadığımız ortamı arındırmak mümkündür. Bunun yanı sıra bazı alanlarda da düşük ses seviyesi aranmaktadır.

Yüzer tavan paneliPiramit sünger uygulaması

Bunlara örnek olarak radyo yayını yapan stüdyolar, müzik stüdyoları, sinema salonları, hastaneler, huzur evleri ve aklınıza gelebilecek diğer alanlarda ses yalıtımı işleminin uygulanması gerekmektedir. Dışarıdan gelen sesleri en aza indirmek ve yaşam kalitesini artırmak için yapılan uygulamalardan olan ses yalıtımının, alanında tecrübeli şirketler ve elemanlar ile yapılması gerekmektedir.

Dünyada ve ülkemizde önde gelen sektörlerden olan ses yalıtımı hizmetleri, her ilde mevcut bulunmaktadır. Bundan 20-30 yıl önce ses yalıtımı lüks olarak nitelendirilirken, günümüzde çoğu alanda ve yapılarda zorunlu bir uygulamadır. Hayat kalitesini artıran ve insanın duyu organlarına zararı en aza indiren ses yalıtımı uygulamaları, düşünüldüğü gibi pahalı bir işlem değildir. Yapının büyüklüğüne ve diğer birkaç etmene bağlı olarak fiyatları değişkenlik gösterir.

labirent sünger uygulamasıKumaş Kaplı Panel Uygulaması