Ses İzolasyonu

Akustik İzolasyon

İnşası planlanan yapının kullanım amacına göre akustik izolasyon ihtiyacı doğabilmektedir. Yapının tümünde bu gereksinime ihtiyaç duyulabileceği gibi sadece projede belirlenmiş mahallerin izole edilmesi yeterli bulunabilmektedir. Çevrenizde sıklıkla sinema veya konser salonlarında gördüğünüz bu uygulamalar, mevcut yapı malzemelerinin bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalması nedeniyle mahallin kullanım amacını sağlaması için özel malzemeler kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Akustik İzolasyon Nedir ?

Yaşamakta olduğunuz konutları ve zamanınızı geçirdiğiniz binaları istenmeyen seslerden izole ederek gürültüyü en aza indirmeniz ses izolasyonu ile mümkün olmaktadır. Konser salonu, sinema ve stüdyolar gibi mekanlarında da ses izolasyonu yaptırarak istenilen kullanım koşullarını oluşturabilirsiniz. Ses izolasyonu yapılırken mekanların jeneratör, kalorifer, hidrofor gibi alanlarının yalıtılması sayesinde gürültünün olumsuz etkilerinden korunmanız sağlanmaktadır.

Bariyerli Ses Yalıtım Sünger Uygulama Tavan Ses İzolasyonu

Rahatsız edici ses olarak adlandırılan gürültü, düzensiz sesler ve frekansların birleşmesi ile oluşmaktadır. Düzensiz frekans ve sesleri izole etmeniz sonrasında bulunduğunuz mekanlarda stressiz ve konforlu bir şekilde konaklamanız mümkün hale gelecektir.  Aynı zamanda radyo ve müzik stüdyolarında gerekli olan düşük ses seviyesi insanları ses izolasyonu yaptırmaya yönlendirmektedir.

Akustik Ses İzolasyonu Duvar Ses İzolasyonu

Gürültü İzolasyonu

Konforlu bir yaşam sürmek ve gürültünün rahatsız edici durumlarından korunmak için ses izolasyonu yapmanız iş yerlerinde performans düşüklüklerini engelleyecektir. Davranış bozuklukları, duyma kayıpları, çalışmada verimin düşmesi, psikolojik hastalıklara neden olabilen gürültünün derecesini en aza indirmeniz sağlığınız açısından oldukça yararlı olacaktır.

Motor Ses İzolasyonu Hidrofor Odası Ses İzolasyonu

Ses izolasyonu yaparken duvarlar, döşeme, tavan, cam gibi yerlere ses izolasyon malzemelerinin uygulanması sonucu gerçekleştirilmektedir. Konutlarınıza yaptırdığınız ses izolasyonu sayesinde katlardan ve komşularınızla aranızda bulunan duvarlardan geçen sesleri engelleyebilirsiniz.

Bondex Süngerpan

 Çağrı merkezi gibi pek çok kişinin aynı anda iletişimde bulunduğu yerlerde ise hem binanın izolasyonunun yapılması hem de çalışanların masaları arasında izolasyon panellerinin olması iletişim kurma ve sağlıklı bir yaşam sürme için önemli olmaktadır. Pek çok ofis ortamında da yapılan ses izolasyonu verimli iş hayatını beraberinde getirmektedir.

İzolasyon Malzemeleri

İzole edilecek mahallin kullanım amacına, büyüklüğüne ve çevresel etmenlere bağlı olarak kullanılacak izolasyon malzemeleri özenle seçilmelidir. Seçilen malzemelerin yoğunluğu ve ses sönümleme özelliği kadar yanmazlık özelliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Mahalli izole ederken gerçekleşebilecek tüm kötü senaryolar göz önünde bulundurularak en uygun malzeme seçimi tavan, zemin ve duvarlar için ayrı ayrı seçildiği gibi kapı ve pencere gibi ses giriş ve çıkışına müsait olan tüm boşluklar için uygun malzemeler seçilmelidir. Mahallin kullanım amacına göre dekoratif görünümlü malzemeler tercih edilebilir. Ses yalıtımında kullanılacak malzeme izolasyon süngeri, akustik panel, kauçuk levha vb. seçilmeden önce malzemenin kalite belgelerine ve sertifikalarına dikkat edilmelidir. Malzemelerin CE ve ISO kalite belgelerine sahip olması, üretim aşamasında deneylerinin eksiksiz olarak tamamlanması ve deneylerden istenen performansları sergileyen malzemelerin projelerde tercih edilmesi, mahallerin iç ve dış ses izolasyonundan başarılı sonuçlar alınmasını garanti altına alacaktır.

İzolasyon Süngeri

Ortamdaki sesin emiliminin gerçekleştirmesinin yanı sıra ortama dış ortamdan ses girişini engelleyerek akustik kalitenin elde edilmesini sağlayan izolasyon süngeri, farklı formlarda üretilebilen ve yüzde 90 oranında ses kesici özelliğe sahip olan başarılı bir ses izolasyon malzemesidir. Yumurta, piramit ve labirent formlarında üretilen bu malzemeler aynı zamanda yanmaz ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Ses tutum özelliği desenlerine göre farklılık gösteren bu malzemeler sinema salonu, okul, hastane, kütüphane vb. pek çok kullanım alanına sahiptir. Dekoratif taleplere göre üzerleri kaplanabilen bu ürünler genellikle kare formlarda üretilmektedir. Ses izolasyonu yapılacak mahallin duvarlarında ve tavanlarında farklı formlarda üretilen süngerlerden faydalanılmaktadır.

Uygulamaları

İzolasyon süngeri uygulamaları için gereken bir rulo ve süngeri yapıştırmak için gereken özel bir yapıştırıcıdır. Rulo yardımı ile uygulanacak yapı elemanına yapıştırıcı sürülerek süngerler yapıştırıcının üzerine uygulanır. Tenekeler içerisinde satışa sunulan özel yapıştırıcılar üzerinde metrekare bazında kullanılması gereken miktarlar yazılıdır. Bu tariflere uyarak gerçekleştirilen uygulamalar istenen ses ve gürültü izolasyonunu sağlayacaktır. İzolasyon süngerinin kendinden yapışkanlı seçenekleri de mevcut olup bu seçenekler yapıştırıcı işçiliğini ortadan kaldırmaktadır. Basit olarak uygulamasını anlattığımız izolasyon süngerleri yüzde 90 verimliliğe sahip olup verimin yüzde 100’e çıkarılması için bariyerli olarak üretilen izolasyon süngerleri tercih edilmelidir.

 • Tavan Ses: İzole edilecek mahalde meydana gelen gürültünün tam anlamıyla absorbe edilmesi amacıyla duvarlarla birlikte tavan ses yalıtımı da gerçekleştirilmelidir. Evlerinizde müzik odası, sinema odası, vb. dizaynlarınızda dekoratif görünüme sahip akustik malzemeler sorununuza şık çözümler sunacaktır.
 • Zemin Ses: Gürültünün üst katlara iletilmemesi kadar alt katları da rahatsız etmemesi için zemin ses yalıtımı gereklidir. Şilte ve levhalarla gerçekleştirilebilen bu işlem için özel akustik halılar da mevcut olup izolasyonun yanında dekoratif olarak şık bir ürün sahibi olabilirsiniz.
 • Kompresör Odası Ses: Çalışma esnasında çıkardığı gürültü nedeniyle oluşturulan kompresör odası ses yalıtımı yapılması gereken mahaller arasında yerini almaktadır. Kompresör odasında kullanılan malzemelerin seçilirken ses soğurması kadar yanmaz ve yüksek ısıda erimez özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir.
 • Fabrika Ses: Çalışma esnasında gürültü çıkartan makine ve teçhizata sahip olan fabrika ses yalıtımı için mahallin yalıtımı gerçekleştirilebildiği gibi ofis çalışanlarının gürültünden etkilenmemesi için odaların ve toplantı salonlarının izolasyonu da gerçekleştirilmektedir. Özellikle fabrika içerisinde hem yangın yönetmeliği hem de İSG yönetmeliği yanmaz ve erimez malzeme kullanmanız konusunda sizi zorunlu tutacaktır.
 • Soğutma Chiller Grubu Ses: Dış mekanlarda konumlanan Chiller Grubu çalışması sonucu çıkan gürültünün izole edilmesi amacıyla soğutma Chiller grubu ses izolasyon işleminde kullanılacak malzemeler yanmaz ve erimez özelliklere sahip olmalıdır.
 • Tekne Motoru Ses: Denizlere açılma hobisine sahip tekne sahiplerinin keyfini kaçıracak gürültüyü önlemek için tekne motoru ses uygulaması motor kabinlerine gerçekleştirilmektedir. İzolasyon süngerleri kullanılarak gerçekleştirilen bu izolasyon işleminde malzemenin yanmazlık belgesi sahibi olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kazan Dairesi Ses: Laboratuvar, hastane ve meskenlerde yer alan kazan dairelerinde, makine çalışmasından dolayı gürültü ve titreşim sesleri diğer mahalleri olumsuz etkilemektedir. Kazan dairesi ses yalıtımı yapılırken bu iki etki göz önünde bulundurulmalı, yüksek performans gösteren izolasyon malzemeleri tercih edilmelidir.
 • Atış Poligonu Ses: Polis Eğitim Merkezleri içerisinde yer alan ve silah taliminin yapıldığı atış poligonlarında meydana gelen yüksek ses komşu mahallerde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Atış poligonu ses yalıtımında kullanılan malzemeler yüksek performanslı malzemeler seçilmeli ve mahallin duvarları ile birlikte tavanları ve zemini de izole edilmelidir.
 • Jeneratör Odası Ses: Jeneratörün rahatsız edici sesinden etkilenmemek için Jeneratör odası ses yalıtımı ihmal edilmemelidir. Kullanılacak malzemelerin yanmaz ve erimez özelliklere sahip olması gerekmektedir.
 • Hidrofor Odası Ses: Su basıncını dengeleme işlemini gerçekleştiren hidroforlar gürültülü çalışan makineler arasındadır. Hidrofor odası ses yalıtımı yapılarak hidrofor çalışma kaynaklı gürültü ve titreşim sesleri engellenir.
 • Asansör Dairesi Ses: Yaygın olarak pek çok binada kullanılan asansörlerin çalışma seslerinin rahatsız etmesi nedeniyle asansör dairesi ses yalıtımı uygulaması gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda dinamik bir sistem olan asansörlerde kullanılacak malzemelerde standart izolasyon süngerleri yetersiz kalabilmekte, bariyerli izolasyon süngerleri kesin sonuç verebilmektedir.
 • Makine Dairesi Ses: Çeşitli makineler için tasarlanan odalarda makinenin çalışması kaynaklı ses problemi meydana gelmektedir. Diğer mahalleri olumsuz etkileyen bu durumla başa çıkabilmek için makine dairesi ses izolasyonu yapılması gerekmektedir. Makinenin çalışma özelliklerine göre bariyerli izolasyon sünger kullanımı gerekebildiği gibi kullanılan malzemelerin yanmaz ve erimez özellikte tercih edilmesi gerekebilmektedir.

Akustik İzolasyon Fiyatları

Akustik izolasyon talepleri sadece projelerin inşa aşamasında gerçekleşmemektedir. Kullanımı gerçekleşen bina, endüstriyel tesis ve mahaller için akustik izolasyon ihtiyacı sonradan doğabilmektedir. İhtiyaçlarınız için akustik izolasyon fiyatları kullanılacak malzeme kalınlığı, malzeme yoğunluğu, malzeme deseni, dekoratif özelliği, ebat ve çeşitliliğe göre farklılık gösterecektir. Mahallerinizin kullanım amacına uygun olarak ihtiyaç duyduğunuz malzemeler için firmamızla iletişime geçerek gereken kalite standartlarına uygun ve piyasa fiyatlarının altında satılan ürünleri adresinizden teslim alabilirsiniz. CE ve ISO kalite belgelerine sahip ürünlerimiz yurt içi pazarında yaygın olarak kullanıldığı gibi Asya ülkelerinde de tercih edilmektedir. Türkiye’nin seçkin kurum ve kuruluşlarının tercih ettiği ürünler ile yüksek verimli ses izolasyonu gerçekleştirmek için firmamızla iletişime geçmeniz yeterlidir. Dilerseniz internet sitemiz üzerinden sipariş formumuzu kullanarak siparişlerinizi iletebilirsiniz.