ses yalitimi 1

Ses Yalıtımı İle İlgili Bilgiler

Herhangi bir kapalı mekanda yayınlanan ses, onu duyan kulağa yada kayıt edilmesi için elektrik sinyaline çeviren mikrofona giderken dümdüz gittiği gibi bir de ortamı çevreleyen duvarlara değişik açılarla çarparak da ulaşır. Esas yol dışındaki bütün bu yollar en az bir adet yansımayı içerir. Böylelikle bu sonsuz sayıdaki ses, odanın akustik özelliklerini de ekleyerek varacağı yerde birleşir.

Odanın akustik özellikleri boyutlarına, şekline ve çeperlerin yapısına bağlıdır. Bütün bu parametreler sonucunda çıkan odanın akustik yapısı sesin olduğundan farklı duyulmasına neden olur. Akustik düzenleme buna engel olmak için yapılır. Kaynaktan çıkan sesin kulağa mümkün olduğu kadar doğru olarak gelmesini sağlar. Bunu sağlamak için, yeni yapılan odalarda boyut, şekil ve yüzeyleri doğru seçerek, şekli ve boyutu belli odalarda ise sadece yüzeyleri değiştirerek akustiği düzeltiyoruz.

ses yalitimi2

Günümüzün kalabalık ve iç içe şehir yaşamının beraberinde getirdiği ses kirliliği, sessiz olması gereken ortamlarda bazı önlemlerin alınmasını mecbur kılıyor. Müzik yayınlanan bir yerdeki sesin çevreyi rahatsız etmemesini sağlamak veya sesin kayıt edildiği bir yerde başka seslerin ortama girmesini engellemek ancak iyi bir ses izolasyonu ile mümkün. TEKNO FOAM bu değişik amaçlara göre değişik ses izolasyonu sistemleri sunmakta.

Ses Yalıtım Malzemeleri

Duvarlara monte edilen izolasyon panelleri, yüzer döşeme, yüzer duvar ve asma tavan konstrüksiyonlarını, ortamın kullanım amacı ve istenilen ses izolasyonu miktarına göre projelendirip uyguluyoruz. 40 dB’ den 120 dB’ ye kadar izolasyon odaları yapılması mümkün. Ayrıca ortamın akustik özelliklerini değiştirerek de izolasyona katkıda bulunulabilir

İki Duvar Arası Ses Kesimi

Genellikle kullandığımız malzemeler olan, sınus profil karbon katkılı,yüksek yoğunlukta taş yünü, neopren, çelik konstrüksiyon, ABS Blok tuğlalarla odaların çeperlerini ses izolasyonuna göre projelendiriyoruz. Ayrıca özel yapılan manyetik kapılarla da giriş çıkış noktalarındaki ses sızıntılarını önlüyoruz.