Ortak Duvarlarda Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Ortak duvarlarda ses yalıtımı sesin kaynağından yapıldığı takdirde daha olumlu sonuçlar alınır. Bina yapıları ses yalıtımına elverişsiz malzemeler ile üretildiği zaman inşaat bittikten sonra gerekli ses yalıtım malzemeleri ile kaplanarak izolasyon sağlanır. Eğer inşaat halinde olan bir bina söz konusu ise iki tuğla arasında malzemeyi kullanarak daha sonrasında ekstra bir işlem gerçekleştirmenize gerek kalmaz.

bina-ses-yalitimi-fiyatlari
bina-ses-yalitimi

Ortak duvarlarda kullanılan ses yalıtım malzemeleri nelerdir ?

Ölçülen ses desibeline göre malzeme seçimi yapılır. Genellikle ortak duvarlarda kullanılan malzeme süngerpan, bariyerli süngerpan ve epdm ses kesici ağır bariyerdir. Malzemenin yoğunluğunun ve kalınlığının fazla olması bununla birlikte uygulama esnasında malzeme arasında kalan boşluk ses kesim oranını arttırır. Süngerpan ve bariyerli süngerler 100x100cm ebatlarında üretilmektedir. Epdm ses bariyeri ise rulo halindedir. Ebatlar fazla geldiğinde kolaylıkla kesilebilir özelliktedir. Bu sayede sizde kolaylıkla uygulamalarını yapabilirsiniz.

ortak-duvar-ses-yalitimi
ortak-duvar-ses-izolasyonu

Ortak duvarlarda ses yalıtım  malzemesi nasıl uygulanır ?

Eğer bina inşaatı sırasında uygulama yapılması isteniyorsa iki tuğla arasında 150dns veya daha yüksek yoğunluk olacak şekilde 5cm kalınlığında bondex ses kesici süngerpan yapıştırılır. Daha sonrasında tuğla üzerinde istediğiniz ses kesim oranını arttırmak için farklı malzeme mesela bariyer uygulayabilirsiniz. Eğer onuda istemiyorsanız mimar ve mühendislerin çokça tercih ettiği bariyerli süngerpanı iki tuğla arasına uygulayınız. Bunun için yapıştırma işlemi tercih edilir. Onun haricinde eğer bina tamamlandı ancak ses yalıtımı gerçekleştirilmedi ise yüksek yoğunluk ve kalınlıktaki süngerpan üzerine çelik profil monte edilir. Ardından bu profillerin üzerine ses bandı yapıştırılır. Daha sonrasında son olarak çift tarafı alçıpanlı bariyer uygulanır. Eğer isterseniz alçıpan üzerine de dekoratif ve yankı engelleyici panel veya sünger uygulanabilir.

duvar-ses-izolasyonu
duvar-ses-yalitimi